Web-Books
in the Austria-Forum
Austria-Forum
Web-Books
Kronprinzenwerk
ungarisch
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben - Az Osztrák Tengermellék és Dalmáczia (Tengermellék), Volume 10
Page - 277 -
  • User
  • Version
    • full version
    • text only version
  • Language
    • Deutsch - German
    • English

Page - 277 - in Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben - Az Osztrák Tengermellék és Dalmáczia (Tengermellék), Volume 10

Image of the Page - 277 -

Image of the Page - 277 - in Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben - Az Osztrák Tengermellék és Dalmáczia (Tengermellék), Volume 10

Text of the Page - 277 -

277 A XIV. század elejéről való oltárképek közé tartozik az aranyos alapra festett, 2.78 méter hosszú és 0.81 méter széles, még szembeszökően byzanczi jellegű oltárkép Piranóban. Az egyes ábrázolásokat : a Keresztre feszítést, trónon ülő és angyalok által környezett Madonnát és szenteket csavart oszlopok választják külön, melyek egyszerű lábon állnak ; az oszlop- főkön nyugvó ívek ékítményesek. E kép rokon művészetű a trieszti székes- egyház oltárképével, mely Tommaso Giottinónak tulajdoníttatik, de annál sokkal szebb különösen a fejek kimunkálása és az ékítmények tekintetében. A fölírat szerint 1313-ban készült. Szintén ilyen, Madonnát és szenteket faragott keretben és aranyos alapon ábrázoló oltárkép van a polai székes- egyházban, egy másik, mely Szent Lucia legendájából vett jeleneteket ábrázol, a juvandvori Santa Lucia apátságban Besca nuova mellett Veglia szigeten egy harmadik, a fölírat szerint 1321-ben festett s Szent Bembust és legendáját ábrázoló oltárkép a dignanói székesegyházban. Ez utóbbinál több mint száz évvel újabb és a fafaragásnak igazi remeke a piranói székesegyház sekrestyéjében levő szekrény, melyen a szárnyak két-két mezőjében Szent Miklós, Gergely, jeromos és István képe van. Ezzel egy- korú a parenzói székesegyház oltárképe, melyet a fölírat szerint Antonius de Muriano mester 1448-ban festett. Ez azon két mester egyike, kik a velenczei művészet fejlődésében oly jelentékeny muranói festőiskolát alapíták. Antonio Vivarini fivérének, Bartolomeónak, a muranói iskola másik alapítójának egy kiváló művével is dicsekedhetik Isztria, ez Lussin grande székesegyházának oltárképe, mely az Atyaistent angyalok által környezve, alúl pedig Máriát trónon ülve s egy felől Szent Ágoston, Katalin és Cecilia, más felől Ágnes, Jeromos és Lucia által környezve ábrázolja.
back to the  book Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben - Az Osztrák Tengermellék és Dalmáczia (Tengermellék), Volume 10"
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben Az Osztrák Tengermellék és Dalmáczia (Tengermellék), Volume 10
Title
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben
Subtitle
Az Osztrák Tengermellék és Dalmáczia (Tengermellék)
Volume
10
Editor
Rudolf Trónörökös Föherczeg
Publisher
Magyar Királyi Államnyomda
Location
Budapest
Date
1892
Language
Hungarian
License
PD
Size
15.02 x 22.23 cm
Pages
404
Categories
Kronprinzenwerk ungarisch
Web-Books
Library
Privacy
Imprint
Austria-Forum
Austria-Forum
Web-Books
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben