Wir freuen uns über jede Rückmeldung. Ihre Botschaft geht vollkommen anonym nur an das Administrator Team. Danke fürs Mitmachen, das zur Verbesserung des Systems oder der Inhalte beitragen kann. ACHTUNG: Wir können an Sie nur eine Antwort senden, wenn Sie ihre Mail Adresse mitschicken, die wir sonst nicht kennen!
unbekannter Gast

Mezi slepými jednooký králem.#


Cvičení#

K tomuto přísloví bohužel nejsou žádná cvičení.

Ekvivalenty v ostatních jazycích#

Komponenty#

  • slepými Lemma: slepý
  • jednooký Lemma: jednooký
  • král Lemma: král

Význam(y)#

Přísloví je konstatováním faktu, že kvality či úspěchy jsou relativní, neboť do značné míry záleží na tom, s čím a s kým se srovnávají, v podprůměrném prostředí musí průměrný člověk nutně vyčnívat. [Doklad 1]

Zvláštnosti užití#

X [Doklad 2]

Varianty#

Tvarové varianty#

X [Doklad 3]

Záměna komponent#

X. Wörtl.: Y.
[Doklad 4]

Variantní komponenty#

  • X Lemma: X

Typické užití v textu#

X [Doklad 5]

Doklady#

[Doklad 1] (Odstavec Význam(y) ):
Synot vedl lacinou Němčického brankou. A domácí horko těžko ukopali plichtu - z penalty. TEPLICE - Mizerný! SYNOT - Hrůza! Jablonec - Liberec 0:3 Mezi slepými jednooký králem - tak by se dala charakterizovat výhra Liberce v severočeském derby. Střelecká mizérie domácích usnadnila Slovanu cestu za rekordní výhrou. Pánové, Střelnice je přece od slova střílet! Blesk, 15. 10. 2001

[Doklad 2] (Odstavec Zvláštnosti užití ):


[Doklad 3] (Odstavec Varianty - Tvarové varianty ):

[Doklad 4] (Odstavec Varianty - Záměna komponent ):


[Doklad 5] (Odstavec Typické užití v textu ):


Hledání dalších dokladů v korpusu#

V Českém národním korpusu můžete hledat další doklady pomocí korpusového manažeru Bonito http://ucnk.ff.cuni.cz/bonito na základě takto formulovaného dotazu:
_ [word="slepými"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/word="slepými" {0,3 [word="jednooký"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/word="jednooký"


Seznam všech přísloví