Wir freuen uns über jede Rückmeldung. Ihre Botschaft geht nur an das Administrator Team. Danke fürs Mitmachen, das zur Verbesserung des Systems oder der Inhalte beitragen kann. Ihre Nachricht (optional mit Ihrer E-Mail):
unbekannter Gast

Mluviti stříbro, mlčeti zlato. #


Cvičení#

K tomuto přísloví bohužel nejsou žádná cvičení.

Ekvivalenty v ostatních jazycích#

Komponenty#

  • mluviti Lemma: mluvit
  • stříbro Lemma: stříbro
  • mlčeti Lemma: mlčet
  • zlato Lemma: zlato

Význam(y)#

Přísloví vyjadřuje zkušenost, že je někdy lepší určitou věc nevyslovit a nechat si ji pro sebe, protože její vyslovení by mohlo způsobit víc škody než užitku. [Doklad 1]

Zvláštnosti užití#

X [Doklad 2]

Varianty#

Tvarové varianty#

X [Doklad 3]

Záměna komponent#

X. Wörtl.: Y.
[Doklad 4]

Variantní komponenty#

  • X Lemma: X

Typické užití v textu#

X [Doklad 5]

Doklady#

[Doklad 1] (Odstavec Význam(y) ):
Kdo výjimečně na pár dní opouští byt s drahým vybavením, měl by zapřemýšlet i o tom, zda se mu nevyplatí vypůjčit si elektrické zabezpečovací zařízení a připojit jej krátkodobě na pult centrálizované ochrany. Tuto službu už dnes některé specializované firmy nabízejí. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. O nepřítomnosti v bytě nemusí nikdo nepovolaný předem vědět. Zejména v přítomnosti neznámých lidí se nezmiňujte o svých plánech. Stačí, když vás okolí uvidí při nakládání věcí do auta. Další, i když možná pro někoho velmi otřepanou radou je svěřit klíče důvěryhodnému sousedovi. Mladá fronta DNES, 26. 11. 1999

[Doklad 2] (Odstavec Zvláštnosti užití ):


[Doklad 3] (Odstavec Varianty - Tvarové varianty ):

[Doklad 4] (Odstavec Varianty - Záměna komponent ):


[Doklad 5] (Odstavec Typické užití v textu ):


Hledání dalších dokladů v korpusu#

V Českém národním korpusu můžete hledat další doklady pomocí korpusového manažeru Bonito http://ucnk.ff.cuni.cz/bonito na základě takto formulovaného dotazu:
_ [word="stříbro"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/word="stříbro" {0,3 [word="zlato"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/word="zlato"


Seznam všech přísloví