Wir freuen uns über jede Rückmeldung. Ihre Botschaft geht vollkommen anonym nur an das Administrator Team. Danke fürs Mitmachen, das zur Verbesserung des Systems oder der Inhalte beitragen kann. ACHTUNG: Wir können an Sie nur eine Antwort senden, wenn Sie ihre Mail Adresse mitschicken, die wir sonst nicht kennen!
unbekannter Gast

Pro krásu se musí trpět. #


Cvičení#

K tomuto přísloví bohužel nejsou žádná cvičení.

Ekvivalenty v ostatních jazycích#

Komponenty#

  • krásu Lemma: krása
  • musí Lemma: muset
  • trpět Lemma: trpět

Význam(y)#

Přísloví se používá jako komentář o člověku, který přikládá velký význam svému vzhledu, příliš dbá na svůj zevnějšek a je ochoten tomu hodně obětovat. [Doklad 1]

Zvláštnosti užití#

X [Doklad 2]

Varianty#

Tvarové varianty#

X [Doklad 3]

Záměna komponent#

X. Wörtl.: Y.
[Doklad 4]

Variantní komponenty#

  • X Lemma: X

Typické užití v textu#

X [Doklad 5]

Doklady#

[Doklad 1] (Odstavec Význam(y) ):
Film Moulin Rouge vrátil korzety do módy Móda se občas řídí pravidly, která odporují zdravému rozumu. Ženy a dívky jsou po vzoru svých módních idolů občas ochotny přistoupit i na v dnešní demokratické době poněkud vyšeptalé úsloví našich babiček, které zní: Pro krásu se musí trpět. Jedním z horkých favoritů této módní sezóny se tak stala část oděvu, která upadla do hlubin zapomnění s koncem první světové války: korzety. Právo, 8. 1. 2002

[Doklad 2] (Odstavec Zvláštnosti užití ):


[Doklad 3] (Odstavec Varianty - Tvarové varianty ):

[Doklad 4] (Odstavec Varianty - Záměna komponent ):


[Doklad 5] (Odstavec Typické užití v textu ):


Hledání dalších dokladů v korpusu#

V Českém národním korpusu můžete hledat další doklady pomocí korpusového manažeru Bonito http://ucnk.ff.cuni.cz/bonito na základě takto formulovaného dotazu:
_ [word="krásu"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/word="krásu" []{0,3 [lemma="trpět"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/lemma="trpět"


Seznam všech přísloví