Wir freuen uns über jede Rückmeldung. Ihre Botschaft geht vollkommen anonym nur an das Administrator Team. Danke fürs Mitmachen, das zur Verbesserung des Systems oder der Inhalte beitragen kann. ACHTUNG: Wir können an Sie nur eine Antwort senden, wenn Sie ihre Mail Adresse mitschicken, die wir sonst nicht kennen!
unbekannter Gast

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.#


Cvičení#

K tomuto přísloví bohužel nejsou žádná cvičení.

Ekvivalenty v ostatních jazycích#

Komponenty#

  • cesta Lemma: cesta
  • pekel Lemma: peklo
  • dlážděna Lemma: dlážděný
  • dobrými Lemma: dobrý
  • úmysly Lemma: úmysl

Význam(y)#

Přísloví obsahuje vyrování, podle něhož se sice mnohé záměry a cíle mohou jevit jako velmi pozitivní, ale jejich realizace může způsobit nepříjemnosti nebo přímo zlo. [Doklad 1]

Zvláštnosti užití#

X [Doklad 2]

Varianty#

Tvarové varianty#

X [Doklad 3]

Záměna komponent#

X. Wörtl.: Y.
[Doklad 4]

Variantní komponenty#

  • X Lemma: X

Typické užití v textu#

X [Doklad 5]

Doklady#

[Doklad 1] (Odstavec Význam(y) ):
O pravdivosti přísloví, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, se přesvědčili dokumentaristé z britské televize BBC. Tvůrci seriálu "Inside Story" totiž objevili muže, který údajně ztratil paměť, a ochotně se nabídli, že mu pomohou najít rodinu. To se skutečně podařilo, ale muž místo projevů štěstí zavraždil obě své malé děti. Na Ereze Tivoniho televizní stanici upozornili policisté, když uvedli, že se k nim přihlásil muž s tím, že ztratil paměť a neví, kde se nachází jeho rodina. Blesk, 7. 7. 1999

[Doklad 2] (Odstavec Zvláštnosti užití ):


[Doklad 3] (Odstavec Varianty - Tvarové varianty ):

[Doklad 4] (Odstavec Varianty - Záměna komponent ):


[Doklad 5] (Odstavec Typické užití v textu ):


Hledání dalších dokladů v korpusu#

V Českém národním korpusu můžete hledat další doklady pomocí korpusového manažeru Bonito http://ucnk.ff.cuni.cz/bonito na základě takto formulovaného dotazu:
_ [word="cesta"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/word="cesta" {0,3 [word="dlážděna"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/word="dlážděna"


Seznam všech přísloví