Wir freuen uns über jede Rückmeldung. Ihre Botschaft geht nur an das Administrator Team. Danke fürs Mitmachen, das zur Verbesserung des Systems oder der Inhalte beitragen kann. Ihre Nachricht (optional mit Ihrer E-Mail):
unbekannter Gast

Nerozdělujme kůži medvěda, který ještě běhá po lese. #


Cvičení#

K tomuto přísloví bohužel nejsou žádná cvičení.

Ekvivalenty v ostatních jazycích#

Komponenty#

  • nerozdělujme Lemma: rozdělovat
  • kůži Lemma: kůže
  • medvěda Lemma: medvěd
  • ještě Lemma: ještě
  • běhá Lemma: běhat
  • lese Lemma: les

Význam(y)#

V přísloví zaznívá doporučení, abychom některé věci nepovažovali již předem za úspěšně dokončené, dokud se úspěch či hmatatelný výsledek skutečně nedostaví, teprve pak s ním můžeme kalkulovat. [Doklad 1]

Zvláštnosti užití#

X [Doklad 2]

Varianty#

Tvarové varianty#

X [Doklad 3]

Záměna komponent#

X. Wörtl.: Y.
[Doklad 4]

Variantní komponenty#

  • X Lemma: X

Typické užití v textu#

X [Doklad 5]

Doklady#

[Doklad 1] (Odstavec Význam(y) ):
Nikdo neví, jak bude kraj fungovat. Ale předpokládám, že vlastních zasedání zastupitelstva nebude mnoho a základ práce bude v odborných komisích. A to se dá lépe zvládnout ve volném čase," prohlásil jilemnický starosta Václav Hartman, který kandiduje za Stranu svobodných severu. Podobně uvažuje i semilský starosta František Mojžíš (Strana pro otevřenou společnost). "Zatím nemá smysl spekulovat. Jak se říká, nerozdělujme kůži medvěda, který ještě běhá po lese. Jestli se do krajského zastupitelstva dostanu, budu to muset nějak zvládnout. Konec konců nejsem na radnici sám a nemusím být u všeho," řekl. Za Unii pro sport a zdraví kandiduje i Mojžíšův zástupce Stanislav Macák. Mladá fronta DNES, 6. 11. 2000

[Doklad 2] (Odstavec Zvláštnosti užití ):


[Doklad 3] (Odstavec Varianty - Tvarové varianty ):

[Doklad 4] (Odstavec Varianty - Záměna komponent ):


[Doklad 5] (Odstavec Typické užití v textu ):


Hledání dalších dokladů v korpusu#

V Českém národním korpusu můžete hledat další doklady pomocí korpusového manažeru Bonito http://ucnk.ff.cuni.cz/bonito na základě takto formulovaného dotazu:
_ [lemma="medvěd"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/lemma="medvěd" {0,3 [lemma="běhat"|Wissenssammlungen/Sprichwörter/lemma="běhat"


Seznam všech přísloví